אודות ד"ר רובין

נעים להכיר!

שמי ד"ר אמיר רובין. ב- 20 השנים האחרונות עסקתי בלימוד, מחקר וטיפול בתחום האורטופדיה והמפרקים.

עבורי החלפת מפרק היא תהליך ולא רק ניתוח. זהו תהליך שמתחיל עוד לפני הכניסה לחדר ניתוח ונמשך הרבה לאחר היציאה ממנו. בתהליך מעורבות כל מערכות הגוף והטיפול סביבו צריך להיות באדם השלם ולא רק במפרק. אני מאמין שמתוך הבנה זו ובעזרת הידע הרפואי העדכני ביותר אפשר להפוך את חויית ההחלמה מהחלפת מפרק לקלה יותר.

הסיפור שלי

השנה היא 1994 אני סטודנט בשנה הרביעית בבית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית ועובד כאח במחלקה האורתופדית בבית החולים הדסה עין כרם. לקראת סוף המשמרת, מגיע מנתח גב בשם ד"ר מייק מילגרום לבדוק מטופלת לאחר ניתוח. השמש רק זרחה וקרני השמש הראשונות נפלו על ד"ר מילגרום בזמן שאחז בזרועה של המטופלת הלא צעירה ותמך בה ברוך שנראה לי אינסופי. היום אני יודע שאחיזה במטופל אורתופדי כרוכה בשילוב ידים כדי להגביר את השליטה ביציבות. בעיני הסטודנט שלי הרופא העביר למטופלת דרך המגע הזה עוצמה ובטחון למטופלת כדי שתוכל להתגבר על הקשיים שלה.

עבודה עם כלים מכאנים כבדים מצד אחד, קשר רגשי בלתי אמצעי למטופל מצד שני…
באותו רגע ידעתי שאורתופדיה היא הבית שלי.

השנה היא 2007. כעת לאחר סיום תת התמחות בהחלפת מפרקים בבית החולים סנט וינסנט בסידני אוסטרליה, אני מצטרף ליחידה להחלפת מפרקים כמנתח בכיר, מפשיל שרוולים ומתחיל לעבוד. מהר מאוד אני מגלה שרוב המטופלים עם כאב על רקע ניוון הסחוס לא מתאימים לניתוח מכל מני סיבות. בכל מהלך ההכשרה שלי לא לימדו אותי דבר על טיפול שאינו ניתוחי במקרים כאלו. עמיתי הסתפקו במתן הפניה לפיזיותרפיה, המלצה על נוגדי דלקת ומדי פעם בהזרקה. אני לא.

התחלתי לחקור את הנושא באמצעות הספרות המדעית העדכנית ביותר על הפיזיולוגיה של כאב על רקע ניוון הסחוס. נחשפתי לגישת טיפול עצמי שעוסקת בהענקת הכלים למטופל לניהול הטיפול בכאב של עצמו. אבל איך מטופל צריך לנהל את הריפוי של הסחוס השחוק שלו?

הרקע המקצועי שלי

איזו תדהמה הכתה בי כאשר גיליתי שכל מה שלמדתי כבר ידוע כלא נכון לפחות 20 שנים. למעשה המחקריםה עדכניים מצביעים על כך שאין שום ספק שסחוס לא נשחק אלא, נושר, שלרוב פגמים בסחוס לא גורמים לכאב, שהכאב לא נגרם מחיכוך עצם בעצם ובמקרים רבים הוא אף חולף מעצמו בלי קשר לטיפול.

ככל הנראה הגורם לכאב בנוכחות פגמים סחוס הוא רגישות יתר של העצבים במקומות שונים במפרק בתגובה לתהליך חיסוני ושינויים עצביים חלקם ארוכי טווח. ההבנה המודרנית של מנגנון הכאב במפרק בו יש נזק לסחוס מצריכה שימוש בארגז הכלים הטיפולי שונה לחלוטין. לאורך מספר שנים של לימוד והתנסות פיתחתי שיטת טיפול עצמי שמבוססת על ארגז הכלים הזה. מכל אלו, נולד הספר "אקטיב תרפיה – תוכנית טיפול פעיל בכאב ברכיים" שמתאר שיטת טיפול עצמי מבוססת פעילות גופנית. השיטה אומצה על ידי מטפלים שונים והיא מופעלת באופן קבוצתי במרכז לכושר בריאותי בבית חולים מאיר.

מעודד מתוצאות מרשימות של התוכנית על מטופליי התחלתי לבחון כיצד ניתן לאמץ את עקרנות ה"אקטיב תרפיה" להחלמה מניתוח באמצעות מפעל ענק של מחקר ופעילות רפואית שמכונה Rapid Recovery. הרגשתי שהחלק של גיוס המנותח לטיפול עצמי לא מוצה בגרסאות הישראליות של ה – rapid recovery. היתה בהן פחות מדי "אקטיב תרפיה". שיא התהליך היה ביקור שלי בבית חולים גדול בעיר דלפט שבהולנד שם נדהמתי לראות מטופלים עולים ויורדים במדרגות שלוש שעות לאחר החלפת ירך ויוצאים הביתה 6 שעות לאחר שהסתיים הניתוח. שאלתי את המנטור שלי אם לדעתו לא מדובר בעניין של משמעת והאם נראה לו שמטופלים מזרח תיכוניים יהיו ממושמעים כמו ההולנדים. ד"ר ווהמייר ענה לי מיד בלי להתבלבל: "זו לא הפסיכולוגיה של המטופל, זו הפסיכולוגיה של הרופא".

שוב הפשלתי שרוולים ופתחתי את הגרסה שלי אותה כיניתי "החלמה מואצת" (ולא "החלמה מהירה" כפי שנדרש מתרגום מילולי). במשך שנתיים הובלתי ביחידה להחלפת מפרקים בבית החולים שערי צדק הקמת צוות רב תחומי שיטמיע את הגישה במחלקה.

השנה היא שנת 2017 . ניתוח הנתונים שנאזפו ביחס למטופלים במחלקה לפני ולאחר הטמעת שיטת ההחלמה המואצת מראה ירידה של ימי האשפוז לאחר הניתוח ביותר ממחצית. מספר המטופלים שמדווחים על החלמה קלה עלה בצורה דרסטית. החלטתי שהגיע הזמן לצאת ולהעביר את הפרקטיקה למרכז הארץ לבתי החולים אסותא, מירב והרצליה מדיקל סנטר.

בימים אלו, אני עורך את המהדורה השלישית של הספר "אקטיב תרפיה" והשנייה של המדריך להחלמה מואצת, פיתחתי מערך הדרכה לרופאי משפחה ואני מעביר סדרות של הרצאות ברחבי הארץ בנושא. הקמתי בקופת חולים כללית מרפאה רב תחומית שמסייעת למתלבטים. פתחתי שיטה להדרכת מתמחים בניתוחי החלפת מפרק שמבוססת על שיטות הלימוד בבית הספר לטיסה. עד היום הדרכתי מאות סטודנטים לרפואה על הגישה הנכונה למטופל הכאוב.

אני ממשיך במרץ לקדם את התחום של אקטיב תרפיה וההחלמה המואצת ומתמלא סיפוק והוקרה על ההזדמנות שניתנה לי לאחוז בידם של אלפי מטופלים ולהעביר להם עוצמה וביטחון שעזרו להם להתגבר על הקשיים שלהם עם או בלי ניתוח. אני אשמח לפגוש כל אדם שמתלבט על שיטת הטיפול הנחוצה לו ובמידה ונדרש ניתוח להוביל אותו בשיטת ההחלמה המואצת להחלמ המיטבית.