ניתוח החלפת מפרק – המדריך למתלבט

אם יש לך כאב במפרק ברך או ירך שמגביל אותך ומפריע לך להנות מאורח חיים תקין, החלפת מפרק יכולה להביא לשיפור גדול. אין ספק שמדובר בניתוח מוצלח מאוד, אבל ברור לפני שהולכים על צעד כזה, מגיע לך להיות בטוח שהוא באמת נחוץ. אז איך אפשר לדעת אם צריך ניתוח?

רבים מאמינים שבעזרת בדיקה גופנית ובחינת צילום או MRI הרופא יכול להחליט אם צריך ניתוח. טעות! פגיעה חמורה בסחוס לעיתים קרובות מאוד לא גורמת לכאב ומגבלה חמורים. ויותר מזה, החלפת מפרק היא ניתוח לשיפור איכות החיים ורק לך ברור האם התועלת בניתוח מצדיקה עבורך את הקושי בהחלמה ואת הסיכון לסיבוכים.

לאורך השנים נתקלתי במטופלים רבים עם כאב קל שפנו לניתוח כי "אמרו לי שהסחוס שלי שחוק לחלוטין ושאני צריך ניתוח החלפת ברך". מצד שני נתקלתי בלא פחות מטופלים כאובים מאוד שניתוח היה יכול להחזיר להם את החיים ושבחרו לא לעבור ניתוח כי "אני לא רוצה להיות מרותק למיטה חצי שנה אחרי החלפת מפרק". 

רוצה להתייעץ עם אמיר על המקרה שלך?

כמה פרטים ואמיר חוזר אליך

אם יודעים שעדיף להתגבר על כאב קל בעזרת פעילות גופנית ואמצעים להפחתת כאב ואם יודעים שלאחר החלפת ברך או ירך קמים והולכים בתוך שעתיים שלוש, אפשר לקיים דיון רציונלי בכדאיות של הניתוח. מובן שאם מקבלים החלטה ביישוב הדעת קל יותר להיות שלם איתה והשלמה עם ההחלטה היא חלק חשוב מההכנה הנפשית לניתוח, שמאיצה את ההחלמה ממנו. ברור שיהיה לך קשה מאוד להחליט בלי לדעת מהו השיפור שניתן לצפות לו לאחר ניתוח, איך נראה תהליך ההחלמה ומהם הסיכונים במקרה הספציפי שלך. התפקיד שלי כמנתח לכן הוא לתת לך את המידע המקיף ביותר שיעזור לך להגיע להחלטה הנכונה בנוגע לניתוח החלפת ברך או ירך.

מיכוון שלהחלטה מושכלת על ניתוח החלפת מפרק יש חשיבות רבה בעיני ערכתי את המדריך למתלבט/ת שמציג באופן המפורט ביותר שניתן במסגרת כללית את הדרך להגיע להחלטה. כמובן שכדי להחליט מה נכון עבורך צריך לברר נתונים ספציפים על אופי הבעיה שלך ועל מצבך הכללי ולתרגם אותם לסיכונים וסיכויים. אני מציע לכן למי שעומד לפני החלטה על החלפת מפרק לבוא לבדיקה יסודית ולייעוץ מקיף במרפאתי.

רוצה להתייעץ עם אמיר על המקרה שלך?

כמה פרטים ואמיר חוזר אליך

רוצה להתייעץ עם אמיר על המקרה שלך?

כמה פרטים ואמיר חוזר אליך