אם יש לך כאב במפרק ברך או ירך שמגביל אותך ומפריע לך להנות מאורח חיים תקין, החלפת מפרק יכולה להביא לשיפור גדול. אין ספק שמדובר בניתוח מוצלח מאוד, אבל ברור לפני שהולכים על צעד כזה, מגיע לך להיות בטוח שהוא באמת נחוץ. אז איך אפשר לדעת אם צריך ניתוח?

רבים מאמינים שבעזרת בדיקה גופנית ובחינת צילום או MRI הרופא יכול להחליט אם צריך ניתוח. טעות! פגיעה חמורה בסחוס לעיתים קרובות מאוד לא גורמת לכאב ומגבלה חמורים. ויותר מזה, החלפת מפרק היא ניתוח לשיפור איכות החיים ורק לך ברור האם התועלת בניתוח מצדיקה עבורך את הקושי בהחלמה ואת הסיכון לסיבוכים. 

לאורך השנים נתקלתי במטופלים רבים עם כאב קל שפנו לניתוח כי “אמרו לי שהסחוס שלי שחוק לחלוטין ושאני צריך ניתוח החלפת ברך”. מצד שני נתקלתי בלא פחות מטופלים כאובים מאוד שניתוח היה יכול להחזיר להם את החיים ושבחרו לא לעבור ניתוח כי “אני לא רוצה להיות מרותק למיטה חצי שנה אחרי החלפת מפרק”. 

חודש לאחר החלפת ירך סוזן דלהפואנטה

 מרטין גורדון שנה אחרי ניתוח החלפת ברך

אם יודעים שעדיף להתגבר על כאב קל בעזרת פעילות גופנית ואמצעים להפחתת כאב ואם יודעים שלאחר החלפת ברך או ירך קמים והולכים בתוך שעתיים שלוש, אפשר לקיים דיון רציונלי בכדאיות של הניתוח. מובן שאם מקבלים החלטה ביישוב הדעת קל יותר להיות שלם איתה והשלמה עם ההחלטה היא חלק חשוב מההכנה הנפשית לניתוח, שמאיצה את ההחלמה ממנו. ברור שיהיה לך קשה מאוד להחליט בלי לדעת מהו השיפור שניתן לצפות לו לאחר ניתוח, איך נראה תהליך ההחלמה ומהם הסיכונים במקרה הספציפי שלך. התפקיד שלי כמנתח לכן הוא לתת לך את המידע המקיף ביותר שיעזור לך להגיע להחלטה הנכונה בנוגע לניתוח החלפת ברך או ירך.

החלטה על ניתוח החלפת מפרק חייבת להגיע מהחלטה ברורה שלך המגיעה מהבנת מצבך הנוכחי אופי הבעיה ואם אכן יש צורך בניתוח, אני מזמין אותך להגיע לבדיקה יסודית ולייעוץ מקיף במרפאותי הפזורות ברחבי הארץ, נשתמע.

מקבץ סרטוני מטופלים

המלצה ממטופלת מרוצה

אימא שלי, בת 84, סובלת כבר כ5 שנים מכאבים קשים בירך על רקע מחלה כרונית. המליצו לה על ניתוח החלפת פרק ירך כבר לפני כ3 שנים, אך היא פחדה מסיבוכים של הניתוח ומשכה עם החלטה הזאת. הגענו למינונים גבוהים של תרופות לכאבים, היא כמעט הפסיקה לצאת מהבית, כי כל היציאה מהבית הייתה כאב בלתי נסבל. אני רופאה במקצוע, לכן קיבלתי המלצות על כמה מנתחים מצוינים וקודם כל הלכתי לאופציה רופאים פרטיים דרך ביטוח משלים. אז קיבלתי המלצה על ד"ר אמיר רובין וזה ניתוח ב"אסותא" ובסל. החלטנו ללכת ליועץ וכבר בפגישה ראשונה התרשמנו מאוד מרופא מקצועי ובן אדם אנושי. אני הופתעתי מגישה רב מקצועית וכוללנית של אורתופד (ממתי בכלל רואים אורתופד שממליץ על דיאטה, אביזרים ונותן ספר הכנה לפני ניתוח???). גם הניתוח עצמו היה מפתיע, כאשר פיזיותרפיסט הגיע שעתיים אחרי שאמי חזרה לחדר לאחר ניתוח וישר התחילו ללכת עם הליכון. וד"ר רובין בא לבקר אותה למחרת בבוקר, שם מוסיקה והזמין אותה לרקוד... היה צריך לראות את האור בעיניים של אימא.... היינו בבית חולים סך הכול 24 שעות והלכנו לשיקום בבית. היום כבר 5 חודשים לאחר ניתוח...פעמיים הינו אצל ד"ר רובין במעקב. אימא לא מקבלת תרופות לכאבים כלל. יוצאת מהבית, אקטיבית, הולכת קילומטרים...והכי חשוב, שיפור במצב רוח ואיכות חייה! אני ממליצה על ד"ר רובין בחום! קיבלנו רפואה טובה ויחס אנושי שיתרבו רופאים כאלו! יישר כוח!!! בברכה,
ד"ר אלונה סמירנוב קוגן הבת של טטיאנה טוצינסקי

שאלות ותשובות

אני עובד עם כל קופות החולים ועם כל הביטוחים הפרטיים.
יש סיכוי לא רע לחזור לריצה, וטיולי אתגר, אך אין התחייבות לעולם לחזרה לפעילות ב – 100%.
אני ממליץ למי ששואף לחזור לפעילות מאוד מאומצת לראות בזה בונוס מבורך אם זה מתאפשר, אך כל מקרה לגופו ולכן יש להתייעץ איתי על מה צפוי במקרה שלך. 
ההמלצה הכללית היא להמנע מנהיגה למשך 6 שבועות גם אם מדובר ברגל שמאל והרכב אוטומטי.
 לגמרי, אני מנחה ומסייע במציאת סידור לשבועיים הראשונים 🙂 ולאחריהם אפשר להסתדר די בקלות לבד בבית.
 יש אנשים שחוזרים לעבוד מהבית לאחר שבוע שבועיים ויש אפילו שמגיעים למשרד תוך שבועיים שלושה, החלמה ממוצעת אורכת כחודש וחצי עד שאפשר להתנייד בקלות לעבודה ולהסתדר שם, במידה ומדובר בתפקיד עם מאמץ פיזי צריך לרוב לחכות שלושה חודשים.
ההרדמה הנפוצה ביותר היא מהמותניים ומטה בדומה להרדמה אפידולרית בלידה, אני מקפיד שייחד עם ההרדמה יינתן לך חומר שיגרום לך לישון לאורך כל ההליך בלי להרגיש או לשמוע כלום ממה שקורה. 
 
החלקים שנאחזים בעצם עשויים לרוב מטיטניום והמשטח המפרקי מפלסטיק ומקרמיקה.
האגדה שיש תאריך תפוגה למפרק היא טעות היסטרית והיסטורית ברוב המוחלט של המקרים המפרק טוב לתמיד גם אם נעשה בגיל צעיר, מקרים בהם צריך להחליף שוב – נדירים.
 הכנה טובה לניתוח יכולה להקל על ההחלמה ולהאיץ אותה יהודית וכל הצוות המקצועי שלי ילוו אותך ויחד ניתן לך את כל התשובות 

© 2023 כל הזכויות שמורות לד”ר אמיר רובין

עוצב ע”י B1 Creative

שלום ותודה על פנייתך

כאן ד"ר אמיר רובין, מומחה בהחלפת מפרק ברך ומפרק ירך, אורתופד ראשי של מכבי שירותי בריאות ומרצה בבי"ס לרפואה באונ' תל אביב. 
אני מאמין שרופא טוב הוא רופא שעליו אומרים שהוא לא סתם מנתח ולא מנתח סתם. 
 אני מניח שסבל וכאבים הם חלק בלתי נפרד מההתנהלות היומית שלך, ושמפרק הירך או הברך הגיעו למצב בו ניתוח עומד על הפרק. 
התפקיד שלי כרופא, הוא  לתת לך את הידע המקיף ביותר כדי שתוכל להגיע להחלטה הנכונה לך.
בדיוק באותו אופן, אם החלטת לעבור את הניתוח, התפקיד שלי כמנתח הוא לעזור לך להגיע אליו הכי מוכן שאתה יכול, לנתח בדרך שתביא להחלמה הטובה ביותר ולתת לך את הכלים המקיפים ביותר להשתקם בצורה הטובה ביותר לאחר הניתוח.
 
החוברת שהכנתי במיוחד עבורך, מכילה את העקרונות הכללים על הדרך להחליט אם ניתוח הוא הבחירה הנכונה עבורך.  אם ברצונך לדעת יותR על התאמת הניתוח למצב שלך אפשר לתאם איתי פגישת ייעוץ בירושלים, בראשון לציון או ברעננה דרך הדוא"ל הזה. 
 

מאחל בריאות ואושר
ד"ר אמיר רובין

Call Now Button